Vishay/Dale RWR80S6R81BRB12
RWR80S6R81BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6R81BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6R81BRB12.pdf
Availability of RWR80S6R81BRB12
QUANTITY
RWR80S6R81BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6R81BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S6R81BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6R81BRB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S6R81BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6R81BRB12 Details Description
Related parts for RWR80S6R81BRB12
RES 37.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.57KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 204MA 2.88 OHM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 25C S 10" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
STK MJ 2X1 SHLD JACK W/LED datasheet.pdf
10000UF 100V 51X105 85C ST datasheet.pdf
680UF 200V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf