Phihong USA PSAC60M-240-R-CNR1
PSAC60M-240-R-CNR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60M-240-R-CNR1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Datasheet Download
PSAC60M-240-R-CNR1.pdf
Availability of PSAC60M-240-R-CNR1
QUANTITY
PSAC60M-240-R-CNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60M-240-R-CNR1
Internal Part NumberEIS-PSAC60M-240-R-CNR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60M
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60M-240-R-CNR1
Related LinksPSAC60M-2, PSAC60M-240-R-CNR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60M-240-R-CNR1 Details Description
Related parts for PSAC60M-240-R-CNR1
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE DUCT PERFORMANCE NUCLEAR datasheet.pdf
IC USB-SRL PORT CONTROLLER 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 12-14000BTU datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
SNAP-IN-CLIP datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 30POS 1MM PCB datasheet.pdf