Phihong USA PSAC60M-240-R-CNR1
PSAC60M-240-R-CNR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60M-240-R-CNR1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Datasheet Download
PSAC60M-240-R-CNR1.pdf
Availability of PSAC60M-240-R-CNR1
QUANTITY
PSAC60M-240-R-CNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60M-240-R-CNR1
Internal Part NumberEIS-PSAC60M-240-R-CNR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60M
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60M-240-R-CNR1
Related LinksPSAC60M-2, PSAC60M-240-R-CNR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60M-240-R-CNR1 Details Description
Related parts for PSAC60M-240-R-CNR1
CONN HEADER PA 8POS SIDE 2MM TIN datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1500 OHM 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 3"X 36YD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf