Phihong USA PSAC60W-480-R-CR3
PSAC60W-480-R-CR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-480-R-CR3
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-480-R-CR3.pdf
Availability of PSAC60W-480-R-CR3
QUANTITY
PSAC60W-480-R-CR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-480-R-CR3
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-480-R-CR3
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-480-R-CR3
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-480-R-CR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-480-R-CR3 Details Description
Related parts for PSAC60W-480-R-CR3
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
THERMOSTAT 85 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 14-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC R6 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 3 POS FOR PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 47K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 340MA 600 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf