Phihong USA PSAC60W-560-R-CNR2
PSAC60W-560-R-CNR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CNR2
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CNR2.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CNR2
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CNR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CNR2
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CNR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CNR2
Related LinksPSAC60W-5, PSAC60W-560-R-CNR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CNR2 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CNR2
FOAM PINK STATIC DISS 3/4X40X48 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
OSC XO 300.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR RED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 16.384000 MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf