Phihong USA PSAC60W-560-R-CR3
PSAC60W-560-R-CR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CR3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CR3.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CR3
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CR3
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CR3
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CR3 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CR3
CONN RECEPT 3POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 12V WT YELLOW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V SC-82AB datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.275A 75 MOHM datasheet.pdf
ACCES. CABLE CLAMP METAL PG 11 B datasheet.pdf
CRYSTAL 8.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf