Phihong USA PSAC60W-560-R-CR3
PSAC60W-560-R-CR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CR3
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CR3.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CR3
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CR3
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CR3
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CR3
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CR3 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CR3
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 50W datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 18-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION/POL 28TQFN datasheet.pdf
IC DAC 14BIT PAR 44MQFP datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 706MA 228 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16QSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf