Phihong USA PSAC60W-560-R-CR4
PSAC60W-560-R-CR4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CR4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CR4.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CR4
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CR4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CR4
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CR4
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CR4
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CR4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CR4 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CR4
IC SUPER SYNC SEPARATOR 24-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
70232-311P METRAL HDR STR PF 4X6 datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 25A 27SPMBA datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.87 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf