Phihong USA PSC12R-120-R-C5
PSC12R-120-R-C5 picture photo
Mfg. Part Number
PSC12R-120-R-C5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
PSC12R-120-R-C5.pdf
Availability of PSC12R-120-R-C5
QUANTITY
PSC12R-120-R-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC12R-120-R-C5
Internal Part NumberEIS-PSC12R-120-R-C5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC12R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.77" W x 1.27" H (71.7mm x 45.0mm x 32.4mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC12R-120-R-C5
Related LinksPSC12R-, PSC12R-120-R-C5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC12R-120-R-C5 Details Description
Related parts for PSC12R-120-R-C5
CONN HEADER .100 SINGL R/A 19POS datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3206TL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
PF LOPRO IDT B-IN INDT YEL 4POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
520UF 63V 19.05X28.58 85C AXI datasheet.pdf