Phihong USA PSC15R-050
PSC15R-050 picture photo
Mfg. Part Number
PSC15R-050
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Datasheet Download
PSC15R-050.pdf
Availability of PSC15R-050
QUANTITY
PSC15R-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC15R-050
Internal Part NumberEIS-PSC15R-050
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
ApprovalsCE, cULus, GS
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC15R-050
Related LinksPSC15, PSC15R-050 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC15R-050 Details Description
Related parts for PSC15R-050
Connector Plug USB TypeB 1.1 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
TERM FORK NYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 835NM 1A SMD datasheet.pdf