Phihong USA PSC15R-090
PSC15R-090 picture photo
Mfg. Part Number
PSC15R-090
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W
Datasheet Download
PSC15R-090.pdf
Availability of PSC15R-090
QUANTITY
PSC15R-090 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC15R-090
Internal Part NumberEIS-PSC15R-090
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
ApprovalsCE, cULus, GS
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC15R-090
Related LinksPSC15, PSC15R-090 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC15R-090 Details Description
Related parts for PSC15R-090
IC REG BCK 3.3V 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP1380B 19V QR CTLR datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf