Bel Fuse Inc. PSC5A10-7IR
PSC5A10-7IR picture photo
Mfg. Part Number
PSC5A10-7IR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5.1V 10A
Datasheet Download
PSC5A10-7IR.pdf
Availability of PSC5A10-7IR
QUANTITY
PSC5A10-7IR Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC5A10-7IR
Internal Part NumberEIS-PSC5A10-7IR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSC
PackagingBulk
TypeNon-Isolated
Voltage - Input8 ~ 80 V
Output5.1V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 10A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)51W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency79%
Package / CaseModule
Size / Dimension5.94" L x 1.27" W x 3.46" H (151.0mm x 32.2mm x 88.0mm)
Power (Watts) - Max51W
ApprovalsCE, CSA, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC5A10-7IR
Related LinksPSC5A, PSC5A10-7IR Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSC5A10-7IR Details Description
Related parts for PSC5A10-7IR
IC REG LDO 12V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC DUAL 1:4 FET MUX/DEMUX 16VQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP WRL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 1611 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN JACKSCREW M3.5 SOCKET datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 125K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf