Phihong USA PSC75U-560-R-CNR1
PSC75U-560-R-CNR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSC75U-560-R-CNR1
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 75W
Datasheet Download
PSC75U-560-R-CNR1.pdf
Availability of PSC75U-560-R-CNR1
QUANTITY
PSC75U-560-R-CNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC75U-560-R-CNR1
Internal Part NumberEIS-PSC75U-560-R-CNR1
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC75U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.34A
Power (Watts)75W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.93" L x 2.78" W x 1.54" H (150.5mm x 70.5mm x 39.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max75W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length46.46" (1.18m)