Phihong USA PSM03A-120-R
PSM03A-120-R picture photo
Mfg. Part Number
PSM03A-120-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 3W
Datasheet Download
PSM03A-120-R.pdf
Availability of PSM03A-120-R
QUANTITY
PSM03A-120-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM03A-120-R
Internal Part NumberEIS-PSM03A-120-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPSM03A Series Wall Adapters
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSM03x
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)230mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption150mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension1.69" L x 0.83" W x 1.55" H (43.0mm x 21.0mm x 39.4mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM03A-120-R
Related LinksPSM03A, PSM03A-120-R Datasheet, Phihong USA Distributor
PSM03A-120-R Details Description
Related parts for PSM03A-120-R
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
IC ISOLATED FB GENERATOR 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
H48-6G 0.3MM FOR LXK8-PWXX-0008 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CARDEDGE datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf