Yageo PSM500JB-180R
PSM500JB-180R picture photo
Mfg. Part Number
PSM500JB-180R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM500JB-180R.pdf
Availability of PSM500JB-180R
QUANTITY
PSM500JB-180R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM500JB-180R
Internal Part NumberEIS-PSM500JB-180R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.276" W (25.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM500JB-180R
Related LinksPSM500, PSM500JB-180R Datasheet, Yageo Distributor
PSM500JB-180R Details Description
Related parts for PSM500JB-180R
FERRITE ARRAY 200MA 1000 OHM SMT datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC .6A ZC 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf