NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRF6S21100NBR1
MRF6S21100NBR1 picture photo
Mfg. Part Number
MRF6S21100NBR1
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
MOSFET RF N-CH 28V 23W TO272-4
Datasheet Download
MRF6S21100NBR1.pdf
Availability of MRF6S21100NBR1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MRF6S21100NBR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF6S21100NBR1
Internal Part NumberEIS-MRF6S21100NBR1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency2.11GHz
Gain14.5dB
Voltage - Test28V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.05A
Power - Output23W
Voltage - Rated68V
Package / CaseTO-272BB
Supplier Device PackageTO-272 WB-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF6S21100NBR1
MRF6S21100NBR1 Details Description
Related parts for MRF6S21100NBR1
RES SMD 360K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB 64QFN datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN 100POS GUIDE PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 0.013 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf