NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN011-80YS,115
PSMN011-80YS,115 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN011-80YS,115
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V LFPAK
Datasheet Download
PSMN011-80YS,115.pdf
Availability of PSMN011-80YS,115
QUANTITY
PSMN011-80YS,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN011-80YS,115
Internal Part NumberEIS-PSMN011-80YS,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Addition 12/May/2014
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C67A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2800pF @ 40V
Power - Max117W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN011-80YS,115
PSMN011-80YS,115 Details Description
Related parts for PSMN011-80YS,115
TRANS PNP DARL 60V 1A SOT-223 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES 6.49M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK CLIP TO-220/TO-3/SOT-32 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf