NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN012-80BS,118
PSMN012-80BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN012-80BS,118
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 74A D2PAK
Datasheet Download
PSMN012-80BS,118.pdf
Availability of PSMN012-80BS,118
QUANTITY
PSMN012-80BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN012-80BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN012-80BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C74A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs43nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2782pF @ 12V
Power - Max148W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN012-80BS,118
PSMN012-80BS,118 Details Description
Related parts for PSMN012-80BS,118
FUSE CERAMIC 2A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 L.585 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 420W datasheet.pdf
BRUSH MOTOR datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf