NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN018-80YS,115
PSMN018-80YS,115 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN018-80YS,115
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 45A LFPAK
Datasheet Download
PSMN018-80YS,115.pdf
Availability of PSMN018-80YS,115
QUANTITY
PSMN018-80YS,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN018-80YS,115
Internal Part NumberEIS-PSMN018-80YS,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Addition 12/May/2014
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1640pF @ 40V
Power - Max89W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN018-80YS,115
PSMN018-80YS,115 Details Description
Related parts for PSMN018-80YS,115
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN EDGE CARD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf