NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN018-80YS,115
PSMN018-80YS,115 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN018-80YS,115
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 45A LFPAK
Datasheet Download
PSMN018-80YS,115.pdf
Availability of PSMN018-80YS,115
QUANTITY
PSMN018-80YS,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN018-80YS,115
Internal Part NumberEIS-PSMN018-80YS,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Addition 12/May/2014
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1640pF @ 40V
Power - Max89W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN018-80YS,115
PSMN018-80YS,115 Details Description
Related parts for PSMN018-80YS,115
RIVET BLIND 0.275" ALUM NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
IC DGTL AUDIO IR RCVR 28-TSSOP datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.6A 4-SOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39 OHM 0404 datasheet.pdf