Omron Automation & Safety H5CX-A11-N AC100-240
H5CX-A11-N AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H5CX-A11-N AC100-240
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER DGTL SPDT 100/240VAC
Datasheet Download
H5CX-A11-N AC100-240.pdf
Availability of H5CX-A11-N AC100-240
QUANTITY
H5CX-A11-N AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5CX-A11-N AC100-240
Internal Part NumberEIS-H5CX-A11-N AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH5CX
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.001 Sec ~ 9999 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodDIP Switches
Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5CX-A11-N AC100-240
Related LinksH5CX-A11-N, H5CX-A11-N AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H5CX-A11-N AC100-240 Details Description
Related parts for H5CX-A11-N AC100-240
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LI-ION/LIPOL 10-SON datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT MALE HSM SRS datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf