Sullins Connector Solutions EBC50DRAI
EBC50DRAI picture photo
Mfg. Part Number
EBC50DRAI
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD
Datasheet Download
EBC50DRAI.pdf
Availability of EBC50DRAI
QUANTITY
EBC50DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC50DRAI
Internal Part NumberEIS-EBC50DRAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC50DRAI
Related LinksEBC5, EBC50DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC50DRAI Details Description
Related parts for EBC50DRAI
PATCHCORD 1/4" YELLOW 1FT datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 5.0MM datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE 8POS datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 12" 3A FIN datasheet.pdf
ANT GPS/PENTA BAND CELLULAR datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/2AN/QV/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
IGBT 650V 40A 150W TO247 datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf