Vishay/Dale IMC1210BN4R7M
IMC1210BN4R7M picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM
Datasheet Download
IMC1210BN4R7M.pdf
Availability of IMC1210BN4R7M
QUANTITY
IMC1210BN4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN4R7M
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN4R7M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating224mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN4R7M
Related LinksIMC121, IMC1210BN4R7M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN4R7M Details Description
Related parts for IMC1210BN4R7M
IDC CABLE - MSC60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
MOD PWR 4A MED FILTER QC PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC ROSA 10G APD F10032 FLEX datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf