NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN1R5-40ES,127
PSMN1R5-40ES,127 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN1R5-40ES,127
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK
Datasheet Download
PSMN1R5-40ES,127.pdf
Availability of PSMN1R5-40ES,127
QUANTITY
PSMN1R5-40ES,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN1R5-40ES,127
Internal Part NumberEIS-PSMN1R5-40ES,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs136nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9710pF @ 20V
Power - Max338W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN1R5-40ES,127
PSMN1R5-40ES,127 Details Description
Related parts for PSMN1R5-40ES,127
CONN HDR 40 PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
CABLE THINNET 20AWG 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES 1.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 48POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 408MA 1.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf