NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN2R2-40BS,118
PSMN2R2-40BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN2R2-40BS,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Datasheet Download
PSMN2R2-40BS,118.pdf
Availability of PSMN2R2-40BS,118
QUANTITY
PSMN2R2-40BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN2R2-40BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN2R2-40BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.2 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8423pF @ 20V
Power - Max306W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN2R2-40BS,118
PSMN2R2-40BS,118 Details Description
Related parts for PSMN2R2-40BS,118
CONN BACKSHELL DB15 STR METAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS OPEN END 30AU datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 15V datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.12K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf