NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN2R8-80BS,118
PSMN2R8-80BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN2R8-80BS,118
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Datasheet Download
PSMN2R8-80BS,118.pdf
Availability of PSMN2R8-80BS,118
QUANTITY
PSMN2R8-80BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN2R8-80BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN2R8-80BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs139nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9961pF @ 40V
Power - Max306W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN2R8-80BS,118
PSMN2R8-80BS,118 Details Description
Related parts for PSMN2R8-80BS,118
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 42W datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 4"X 36YD datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 4POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 63AMP 500V AC / 250V DC datasheet.pdf