NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN6R5-80BS,118
PSMN6R5-80BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN6R5-80BS,118
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 100A D2PAK
Datasheet Download
PSMN6R5-80BS,118.pdf
Availability of PSMN6R5-80BS,118
QUANTITY
PSMN6R5-80BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN6R5-80BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN6R5-80BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.9 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs71nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4461pF @ 40V
Power - Max210W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN6R5-80BS,118
PSMN6R5-80BS,118 Details Description
Related parts for PSMN6R5-80BS,118
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.5A TO220SIS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf