Vishay/Dale RNC60H2710DSRE6
RNC60H2710DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2710DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 271 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2710DSRE6.pdf
Availability of RNC60H2710DSRE6
QUANTITY
RNC60H2710DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2710DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2710DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)271
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2710DSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2710DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2710DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2710DSRE6
CONN SOCKT SODIMM R/A 144POS SMD datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf