NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN7R0-40LS,115
PSMN7R0-40LS,115 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN7R0-40LS,115
Brief Description
MOSFET N-CH 40V QFN3333
Datasheet Download
PSMN7R0-40LS,115.pdf
Availability of PSMN7R0-40LS,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSMN7R0-40LS,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN7R0-40LS,115
Internal Part NumberEIS-PSMN7R0-40LS,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Dec/2012
SOT873 PSI Types Revision Feb/2013
Multiple Devices Dec/2012
Standard Package1,400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1286pF @ 12V
Power - Max65W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN3333 (3.3x3.3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN7R0-40LS,115
PSMN7R0-40LS,115 Details Description
Related parts for PSMN7R0-40LS,115
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 9.1NS 56CSP datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 60NS 64FBGA datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
TRANSFORMER CHASSIS MNT datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2590 MARKED datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf