Yageo PSP700JB-390R
PSP700JB-390R picture photo
Mfg. Part Number
PSP700JB-390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP700JB-390R.pdf
Availability of PSP700JB-390R
QUANTITY
PSP700JB-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP700JB-390R
Internal Part NumberEIS-PSP700JB-390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package600
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 1.496" L (6.40mm x 38.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP700JB-390R
Related LinksPSP700, PSP700JB-390R Datasheet, Yageo Distributor
PSP700JB-390R Details Description
Related parts for PSP700JB-390R
POST BINDING SPRING-LOAD RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ LP 176LQFP datasheet.pdf
STARTER KIT PSR-TRISAFE MODULE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf