Yageo PSP900JB-56R
PSP900JB-56R picture photo
Mfg. Part Number
PSP900JB-56R
Brief Description
RES 56 OHM 9W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP900JB-56R.pdf
Availability of PSP900JB-56R
QUANTITY
PSP900JB-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP900JB-56R
Internal Part NumberEIS-PSP900JB-56R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)9W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.354" Square x 1.496" L (9.00mm x 38.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP900JB-56R
Related LinksPSP900, PSP900JB-56R Datasheet, Yageo Distributor
PSP900JB-56R Details Description
Related parts for PSP900JB-56R
MOSFET N-CH 90V 0.01A TO92-3 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 30mA Backlight 20-WQFN (4x4) datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf