Mallory Sonalert Products PSR-57F08S02-JQ
PSR-57F08S02-JQ picture photo
Mfg. Part Number
PSR-57F08S02-JQ
Manufacturer
Product Category
Speakers
Brief Description
SPEAKER 8 OHM .25W 57MM ROUND
Datasheet Download
PSR-57F08S02-JQ.pdf
Availability of PSR-57F08S02-JQ
QUANTITY
PSR-57F08S02-JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PSR-57F08S02-JQ
Internal Part NumberEIS-PSR-57F08S02-JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMiniature Speaker Series of Audible Alarms
Standard Package1
Category Audio Products
FamilySpeakers
SeriesPSR
TypeMagnetic
Frequency Range350Hz ~ 5kHz
Impedance8 Ohm
Sound Pressure Level90dB
Power - Rated250mW
Power - Max500mW
Port LocationTop
ShapeRound
Material - ConePET
Material - MagnetFerrite
TerminationSolder Pads
Size / Dimension57.00mm Dia
Height12.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSR-57F08S02-JQ
Related LinksPSR-57F, PSR-57F08S02-JQ Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
PSR-57F08S02-JQ Details Description
Related parts for PSR-57F08S02-JQ
RES SMD 120K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 2.1MM X 5.5MM datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V6 CBL ASSY datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 6MM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.6V SSOT-2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 18GHZ datasheet.pdf