Powerex Inc. PSS20S71F6
PSS20S71F6 picture photo
Mfg. Part Number
PSS20S71F6
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM 6-PAC 20A 600V DIP
Datasheet Download
PSS20S71F6.pdf
Availability of PSS20S71F6
QUANTITY
PSS20S71F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSS20S71F6
Internal Part NumberEIS-PSS20S71F6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPowerex Version 6 DIPIPM™ and 6.1 Generation NX Series IGBTs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
Series-
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current20A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500Vrms
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSS20S71F6
Related LinksPSS20, PSS20S71F6 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PSS20S71F6 Details Description
Related parts for PSS20S71F6
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-23 datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CABLE TIE TENSION datasheet.pdf
DSUB 50 F SOD CLIN ZINC datasheet.pdf