Powerex Inc. PSS20S92F6-AG
PSS20S92F6-AG picture photo
Mfg. Part Number
PSS20S92F6-AG
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM 6-PAC 20A 600V DIP
Datasheet Download
PSS20S92F6-AG.pdf
Availability of PSS20S92F6-AG
QUANTITY
PSS20S92F6-AG Order Process
Ship out your order
Specifications of PSS20S92F6-AG
Internal Part NumberEIS-PSS20S92F6-AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPowerex Version 6 DIPIPM™ and 6.1 Generation NX Series IGBTs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
Series-
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current20A
Voltage600V
Voltage - Isolation1500Vrms
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSS20S92F6-AG
Related LinksPSS20S, PSS20S92F6-AG Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PSS20S92F6-AG Details Description
Related parts for PSS20S92F6-AG
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 6" 7S FIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf