Cornell Dubilier Electronics PSU10830B
PSU10830B picture photo
Mfg. Part Number
PSU10830B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 108UF 330V QC TERM
Datasheet Download
PSU10830B.pdf
Availability of PSU10830B
QUANTITY
PSU10830B Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU10830B
Internal Part NumberEIS-PSU10830B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPSU
PackagingBulk
Capacitance108µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating330V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
TypeBi-Polar
ApplicationsMotor Start
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.063" Dia (52.40mm)
Height - Seated (Max)4.435" (112.65mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - QC Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU10830B
Related LinksPSU1, PSU10830B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU10830B Details Description
Related parts for PSU10830B
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN datasheet.pdf
IC FPGA 201 I/O 256BGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.1V 4-USP datasheet.pdf
RES SMD 65.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CHISEL 30 1.60MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC datasheet.pdf