Cornell Dubilier Electronics PSU12430A
PSU12430A picture photo
Mfg. Part Number
PSU12430A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 124UF 330V QC TERM
Datasheet Download
PSU12430A.pdf
Availability of PSU12430A
QUANTITY
PSU12430A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU12430A
Internal Part NumberEIS-PSU12430A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPSU
PackagingBulk
Capacitance124µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating330V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
TypeBi-Polar
ApplicationsMotor Start
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.063" Dia (52.40mm)
Height - Seated (Max)4.435" (112.65mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - QC Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU12430A
Related LinksPSU1, PSU12430A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU12430A Details Description
Related parts for PSU12430A
TVS DIODE 6.2VWM SOT353 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MINI SAS 36POS R/A SMD datasheet.pdf