Cornell Dubilier Electronics PSU12435
PSU12435 picture photo
Mfg. Part Number
PSU12435
Brief Description
CAP ALUM 124UF 250V QC TERM
Datasheet Download
PSU12435.pdf
Availability of PSU12435
QUANTITY
PSU12435 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU12435
Internal Part NumberEIS-PSU12435
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance124µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.813" Dia (46.05mm)
Height - Seated (Max)4.375" (111.13mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU12435
Related LinksPSU1, PSU12435 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU12435 Details Description
Related parts for PSU12435
RECEPTACLE MICRO PWR DUAL 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 32.5A 1.3 MOHM datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf