Vicor Corporation V48B12H250BG
V48B12H250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B12H250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12H250BG.pdf
Availability of V48B12H250BG
QUANTITY
V48B12H250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12H250BG
Internal Part NumberEIS-V48B12H250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12H250BG
Related LinksV48B12, V48B12H250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12H250BG Details Description
Related parts for V48B12H250BG
CONN HEADER .05" 45X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf