Vishay/Dale RNC50J3882BSRSL
RNC50J3882BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3882BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3882BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3882BSRSL
QUANTITY
RNC50J3882BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3882BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3882BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3882BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3882BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3882BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3882BSRSL
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
VCO 45-70 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 100MW ECSP1006-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 75 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf