Cornell Dubilier Electronics PSU12465
PSU12465 picture photo
Mfg. Part Number
PSU12465
Brief Description
CAP ALUM 124UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU12465.pdf
Availability of PSU12465
QUANTITY
PSU12465 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU12465
Internal Part NumberEIS-PSU12465
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance124µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)3.375" (85.73mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU12465
Related LinksPSU1, PSU12465 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU12465 Details Description
Related parts for PSU12465
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN KEY RETENT FOR MINI-FIT JR datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT SOLDER GOLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 30MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 6MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf