Cornell Dubilier Electronics PSU18965C
PSU18965C picture photo
Mfg. Part Number
PSU18965C
Brief Description
CAP ALUM 189UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU18965C.pdf
Availability of PSU18965C
QUANTITY
PSU18965C Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU18965C
Internal Part NumberEIS-PSU18965C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance189µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)2.750" (69.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU18965C
Related LinksPSU1, PSU18965C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU18965C Details Description
Related parts for PSU18965C
IC MPU I960 16MHZ 84PLCC datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
PCF 7.50/06/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CONN FFC VERT 22POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
MICRO 9C S 72" WHT FLOAT datasheet.pdf
CAP POLY HYB 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf