Cornell Dubilier Electronics PSU4765A
PSU4765A picture photo
Mfg. Part Number
PSU4765A
Brief Description
CAP ALUM 47UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU4765A.pdf
Availability of PSU4765A
QUANTITY
PSU4765A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU4765A
Internal Part NumberEIS-PSU4765A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)2.750" (69.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU4765A
Related LinksPSU4, PSU4765A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU4765A Details Description
Related parts for PSU4765A
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LINK CABLE RJ45-RJ45 2.0METER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 29POS datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOAM TAPE 1/4" X 36 YD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf