Luminus Devices Inc. PT-120-B-L11-EPF
PT-120-B-L11-EPF picture photo
Mfg. Part Number
PT-120-B-L11-EPF
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE
Datasheet Download
PT-120-B-L11-EPF.pdf
Availability of PT-120-B-L11-EPF
QUANTITY
PT-120-B-L11-EPF Order Process
Ship out your order
Specifications of PT-120-B-L11-EPF
Internal Part NumberEIS-PT-120-B-L11-EPF
SeriesPT-120
PackagingTray
TypeLED Module
ColorBlue
CCT (K)-
Wavelength462nm
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1050 lm (880 lm ~ 1220 lm)
Current - Test18A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.9V
Lumens/Watt @ Current - Test15 lm/W
Current - Max27A
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.70mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm L x 4.60mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT-120-B-L11-EPF
Related LinksPT-120-B, PT-120-B-L11-EPF Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
PT-120-B-L11-EPF Details Description
Related parts for PT-120-B-L11-EPF
VARISTOR 22V 150A 1206 datasheet.pdf
TOOL PUNCHDOWN NON-IMP 110 PDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 16POS R/A .155" datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 6HSON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBJ datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 200MM datasheet.pdf
SHUNT - JCASE 500 PC datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf