Luminus Devices Inc. PT-120-G-C11-MPB
PT-120-G-C11-MPB picture photo
Mfg. Part Number
PT-120-G-C11-MPB
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Datasheet Download
PT-120-G-C11-MPB.pdf
Availability of PT-120-G-C11-MPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PT-120-G-C11-MPB Order Process
Ship out your order
Specifications of PT-120-G-C11-MPB
Internal Part NumberEIS-PT-120-G-C11-MPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLPT-120 Devices 25/Mar/2014
SeriesPT-120
Packaging-
TypeLED Module
ColorGreen
CCT (K)-
Wavelength528nm
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test2450 lm (Typ)
Current - Test18A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.9V
Lumens/Watt @ Current - Test28 lm/W
Current - Max-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm L x 4.63mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT-120-G-C11-MPB
Related LinksPT-120-G, PT-120-G-C11-MPB Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
PT-120-G-C11-MPB Details Description
Related parts for PT-120-G-C11-MPB
FIXED IND 1MH 100MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
SHIPPER CIRC BD BOX 9X9X1-1/2 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
KIT DEV 3.5" TOUCH SCREEN datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 BLU 6X6" datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 998 MOHM datasheet.pdf