Amphenol Industrial PT00A-12-14S
PT00A-12-14S picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-12-14S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00A-12-14S.pdf
Availability of PT00A-12-14S
QUANTITY
PT00A-12-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-12-14S
Internal Part NumberEIS-PT00A-12-14S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-12-14S
Related LinksPT00A-, PT00A-12-14S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-12-14S Details Description
Related parts for PT00A-12-14S
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
LABEL VINYL 75/CASSETTE 2-1 AWG datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 3000V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf