Amphenol Industrial PT00A-12-3S
PT00A-12-3S picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-12-3S
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00A-12-3S.pdf
Availability of PT00A-12-3S
QUANTITY
PT00A-12-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-12-3S
Internal Part NumberEIS-PT00A-12-3S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-12-3S
Related LinksPT00A, PT00A-12-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-12-3S Details Description
Related parts for PT00A-12-3S
FIXED IND 10UH 215MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 51POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf