Amphenol Industrial PT00A-20-16P
PT00A-20-16P picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00A-20-16P.pdf
Availability of PT00A-20-16P
QUANTITY
PT00A-20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-20-16P
Internal Part NumberEIS-PT00A-20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-20-16P
Related LinksPT00A-, PT00A-20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-20-16P Details Description
Related parts for PT00A-20-16P
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
INSULATOR 1.062" DIA TO-36CASE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
ETHERNET TO 802.11 ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 174 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 620MA 770 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf