Amphenol Industrial PT00A-22-55PY(SR)
PT00A-22-55PY(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-22-55PY(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00A-22-55PY(SR).pdf
Availability of PT00A-22-55PY(SR)
QUANTITY
PT00A-22-55PY(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-22-55PY(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00A-22-55PY(SR)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-22-55PY(SR)
Related LinksPT00A-22, PT00A-22-55PY(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-22-55PY(SR) Details Description
Related parts for PT00A-22-55PY(SR)
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.63V SOT143-4 datasheet.pdf
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC CURR DETECTOR EARTH LEAK 8SIP datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
FIXED IND 5.8NH 460MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf