Vishay/BCcomponents SFR2500003650FR500
SFR2500003650FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003650FR500
Brief Description
RES 365 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003650FR500.pdf
Availability of SFR2500003650FR500
QUANTITY
SFR2500003650FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003650FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003650FR500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003650FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003650FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003650FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003650FR500
IC OPAMP GP 10MHZ 20HTSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTED SEAM HIGH TEMP RING TONGU datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf