Amphenol Industrial PT00CE-16-26P
PT00CE-16-26P picture photo
Mfg. Part Number
PT00CE-16-26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CE-16-26P.pdf
Availability of PT00CE-16-26P
QUANTITY
PT00CE-16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CE-16-26P
Internal Part NumberEIS-PT00CE-16-26P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CE-16-26P
Related LinksPT00CE, PT00CE-16-26P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CE-16-26P Details Description
Related parts for PT00CE-16-26P
CHOKE COMMON MODE 200 OHM SMD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS W/POST SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 5.00M OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf